Pomimo tego, że są reklamowane jako zdrowe przekąski, wiele wyrobów musli zawiera dodatek cukru, tłuszczu i rafinowanej skrobi. Wysoko przetworzony baton musli jest pozbawiony wartości odżywczych. Dietetyczne batoniki musli powinny zawierać suszone owoce. Dodatek ten sprawia, że produkt staje się bogaty w sycący błonnik, minerały i witaminy. Jeśli chcesz mieć pewność, że unikasz przetworzonych batonów musli na diecie, wybieraj je ostrożnie, sprawdzając najpierw skład. Na rynku znajduje się wiele produktów, których etykieta sugeruje nam, że są zdrowe, niestety po zajrzeniu do składu okazuje się, że niekoniecznie tak faktycznie jest.
Batony z musli na diecie - jakich składników należy unikać podczas odchudzania?
Na diecie wystrzegamy się przede wszystkim cukru. Dlatego niewskazane jest spożywanie batonów z dodatkiem tego składnika. Unikajmy:
- Syropu słodowego;
- Glukozy;
- Syropu kukurydzianego.
Węglowodany w batonikach musli powinny pochodzić z owoców i zbóż. Dobrym przykładem będą niskokaloryczne batony musli Freeyu z dodatkiem suszonych owoców np.: baton zbożowy pomarańczowo - jabłkowy z czekoladą mleczną. Zdrowe batoniki powinny być również pozbawione dodatku soli. Zbyt duża ilość sodu w diecie wpływa negatywnie na układ sercowo - naczyniowy.
Baton musli wartości odżywcze - co powinno znajdować się w zdrowych batonach musli?
Najważniejszym elementem batonów musli jest odpowiednia kompozycja zbóż i ziaren. Pełne ziarna są dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Dodatek suszonych owoców sprawia, że batonik staje się bogaty w mikroelementy. Nieprzetworzony olej kokosowy również stanowi świetny dodatek, ponieważ zawiera wiele tłuszczów nasyconych i witamin. Oczywiście wypiekanie domowych batonów musli byłoby najbezpieczniejszych rozwiązaniem, jednak rzadko kiedy mamy na to czas, dlatego dobrym wyborem będą wielozbożowe batony musli FreeYu.
Czy batoniki musli tuczą?
Niektórzy zwracają uwagę na to, że połączenie dużej ilości węglowodanów i tłuszczy jest niekorzystne podczas odchudzania. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że batoniki musli same w sobie nie są w stanie zaburzyć odchudzania. Musli jest dla wielu osób zarówno optymalnym śniadaniem, jak i sycącą przekąską między głównymi posiłkami. Regularne spożywanie ziaren i owoców znajdujących się w mieszance musli wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Batoniki musli dietetyczne, jedzone w umiarze, nie tuczą.
Batoniki musli, a odchudzanie
Czy zdrowe słodycze mogą iść w parze z dietą? W rzeczywistości, jeżeli zachowamy deficyt kaloryczny, możemy zjeść nawet kilka batoników musli w ciągu doby. Wówczas nie wpłyną one negatywnie na nasze wyniki podczas odchudzania. Możemy zatem jeść mnóstwo płatków zbożowych i nadal chudnąć, jeżeli tylko zachowamy deficyt kaloryczny. Ponadto zbożowy batonik musli bez dodatku cukru podczas odchudzania będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż każdy inny wysokokaloryczny baton czekoladowy.
Musli - Idealna przekąska po treningu!
To, co zjadasz po wysiłku fizycznym, ma ogromne znaczenie. Najważniejsze jest, dostarczenie zmęczonemu organizmowi dobrej jakości węglowodanów. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów najlepiej zjeść niewielki posiłek 30 minut po treningu. Czasami trudno o przyrządzenie nawet niewielkiego posiłku, gdy jesteśmy zmęczeni po sesji na siłowni. Dlatego warto mieć pod ręką batonik musli, który uzupełni nasze zapasy energii. Wysiłek fizyczny aktywuje w organizmie enzymy odpowiedzialne za magazynowanie glukozy. Dlatego warto uzupełnić energię bezpośrednio po ćwiczeniach.
Czy batony musli na diecie są dobrym pomysłem?
Pełnowartościowy produkt zbożowy z dodatkiem owoców jest świetną przekąską niezależnie od tego, czy trenujemy, czy też prowadzimy siedzący tryb życia. Jeżeli zależy nam na odchudzaniu, istotne jest to, aby utrzymać deficyt kaloryczny. Zdrowe batony musli spożywane w umiarkowanej ilości są świetnym źródłem błonnika i witamin. Zabieganym osobom dbającym o szczupłą sylwetkę mogą śmiało zastąpić śniadanie. Będą właściwą alternatywą dla niezdrowych przekąsek, których podczas odchudzania lepiej się wystrzegać.