Błonnik w diecie - jak dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość?

zdrowie, błonnik

Błonnik jest jedną z tych substancji, które człowiek powinien dostarczać swojemu organizmowi w odpowiednich ilościach każdego dnia. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zatem być złożona z białek, tłuszczów oraz węglowodanów, a dodatkowo uwzględniać właśnie optymalną podaż zarówno błonnika, jak i wielu innych składników odżywczych. Większość z nich, przy odrobinie wiedzy z zakresu dietetyki, można bez trudu zawrzeć w codziennym jadłospisie, ponieważ poszczególne produkty bądź też całe grupy produktów spożywczych często stanowią cenne źródło dobroczynnych substancji, mikro i makroelementów, witamin oraz minerałów.

Błonnik w diecie - jak dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość?

Produkty bogate w błonnik bardzo często występują w diecie wielu osób, choć nie zawsze jest to w pełni intencjonalny wybór, a w większości przypadków po prostu kwestia preferencji smakowych. Warto jednak pamiętać, że większa świadomość żywieniowa pozwoli między innymi uniknąć niedoborów konkretnych składników, a co za tym idzie - pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia.

Czym jest błonnik i jaką rolę spełnia w organizmie człowieka?

Błonnik pokarmowy jest z fizjologicznego punktu widzenia niezwykle ciekawą i jedyną w swoim rodzaju substancją, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Nie dostarcza on bowiem człowiekowi żadnych witamin ani minerałów, a co więcej - enzymy trawienne nie są w stanie go przetrawić, gdyż jest on odporny na ich działanie. Niemniej jednak, błonnik (inaczej zwany włóknem pokarmowym) uznawany jest powszechnie za jedną z najcenniejszych, ze względu na działanie prozdrowotne, substancji chemicznych. Dlaczego?

Jego główną zaletą jest to, że dobroczynne właściwości zaobserwować można na wielu płaszczyznach, jednakże pierwszym skojarzeniem przeważnie jest układ pokarmowy. Faktycznie, błonnik posiada właściwości usprawniające pracę jelit i regulujące rytm wypróżnień. Ponadto dieta bogata w błonnik jest zalecana osobom chcącym zredukować masę ciała, ponieważ wysoka zawartość błonnika zwiększa uczucie sytości po posiłku i pomaga zoptymalizować wielkość spożywanych porcji. Kolejną - często pomijaną, a jakże istotną! - właściwością błonnika jest ograniczenie wchłaniania złego cholesterolu z pożywienia, co pośrednio można traktować jako profilaktykę miażdżycy. Dzięki spowolnieniu procesu opróżniania żołądka, hamuje on również wydzielanie insuliny, czego skutkiem jest stabilizacja poziomu cukru we krwi. Żywność bogata w błonnik wykazuje także działanie antykancerogenne, gdyż pomaga on w oczyszczaniu organizmu z toksycznych substancji, a zawarte w nim pektyny posiadają dodatkowo właściwości mogące zwalczać komórki rakowe.

Ile błonnika dziennie należy spożywać oraz jakie produkty mają błonnik?

Z reguły kiedy poruszany jest temat błonnika w diecie, wypowiadający się publicznie dietetycy czy też specjaliści od konkretnych schorzeń, zajmują się problemem jego niedoboru i zalecają zwiększenie ilości spożywanego jedzenia bogatego w błonnik. Tymczasem istnieje również druga strona medalu i - jak się okazuje - nadmiar błonnika niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Aby uniknąć szkodliwego działania wynikającego z dostarczenia organizmowi zbyt dużych ilości błonnika pokarmowego, warto trzymać się zalecanych norm, które u dorosłego człowieka powinny mieścić się w granicach 20-40 gramów na dobę. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a więc pić minimum 2 litry wody dziennie.

Pozostaje zatem tylko jedno pytanie: gdzie jest błonnik w jedzeniu? Wiele osób w pierwszym odruchu kojarzy owoce z błonnikiem i ta myśl jest jak najbardziej zgodna z prawdą. Owoce bogate w błonnik to przede wszystkim jabłka, gruszki, owoce leśne, awokado, truskawki, grejpfruty i inne owoce cytrusowe. Z owoców suszonych natomiast jego źródłami są śliwki i morele. Wysoką zawartością błonnika pokarmowego cechują się również pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, ryż i różnego rodzaju kasze, orzechy, a także warzywa: brokuły, marchew, kalafior, seler i ziemniaki.

Na półkach sklepowych znaleźć można także coraz więcej gotowych produktów wzbogacanych w różnego rodzaju składniki odżywcze, w tym bardzo często także błonnik. Mogą to być choćby batony musli Freeyu, które stanowią połączenie zbóż, owoców, błonnika i witamin, w związku z czym doskonale sprawdzą się jako szybka przekąska z dobrym składem i będą alternatywą dla klasycznych słodyczy.