Produkty zbożowe i ich właściwości
Wielu specjalistów żywieniowych od lat zastanawia się czy zboża są zdrowe. W standardowym planie żywieniowym produkty roślinne stanowią absolutną podstawę zbilansowanej i zdrowej diety. Redukują one ryzyko zapadalności na wiele chorób przewlekłych, poprawiają także pracę poszczególnych narządów. Zbożowe produkty są niezwykle cennym źródłem witamin i minerałów regulujących funkcje ludzkiego organizmu. Dowiedziono, iż jedną z korzyści zdrowotnych racjonalnego spożywania wysokojakościowych zbóż jest redukcja ryzyka chorób serca. Dzięki wysokiej zawartości włókna pokarmowego zboża poprawiają perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom i zapewniają uczucie długotrwałej sytości. Zboża, takie jak pszenica czy żyto, są produktami niskotłuszczowymi, wobec czego mogą być stosowane w dietach ograniczających podaż lipidów.
Wartość odżywcza produktów zbożowych - czy zboża tuczą?
Produkty zbożowe zaliczane są do grupy żywności wysokoenergetycznej, a to dzięki dużej zawartości węglowodanów złożonych. Ze względu na ich kaloryczność warto podchodzić do spożywania zbóż z umiarem. W stu gramach czystego zboża znajduje się, w zależności od jego rodzaju, ok. 330 kcal. Największy udział w bilansie posiadają węglowodany złożone, których zawartość niekiedy przekracza 70%. Zboża takie jak żyto posiadają całkiem dużo protein - w przypadku ziaren żytnich jest to ok. 8,5 gramów białka. Zboża same w sobie nie są przyczynkiem do powstawania problemów z nadwagą. Ze względu na wysoką zawartość błonnika bardzo ciężko jest zjeść ich nadmiarową ilość. Głównym winowajcą przybierania na wadze, w kontekście spożywania pszenicy czy żyta, jest włączanie do produktów zbożowych żywności o wysokiej zawartości tłuszczu. Wartość energetyczna zbóż na przykładzie naturalnych płatków wielozbożowych w 100 g produktu:
- kalorie: 354,
- proteiny: 9,3 g,
- tłuszcze: 4,3 g,
- węglowodany: 78,1 g,
- włókno pokarmowe: 9,6 g.
Produkty zbożowe mogą być nieodpowiednie dla osób, które zmagają się z alergiami pokarmowymi. Jeśli wystąpią jakiekolwiek odczyny po spożyciu glutenu, należy skonsultować taką sytuację z lekarzem.
Witaminy w produktach zbożowych - pozytywne aspekty zbóż w diecie
Właściwości zdrowotne zbóż wynikają m.in. z wysokiej zawartości niezbędnych składników chemicznych, wspomagających organizm człowieka w kontekście zachodzenia wielu procesów wewnętrznych. Produkty zbożowe w diecie są istotnym źródłem witamin z grupy B. Zawierają także pokaźne ilości żelaza oraz magnezu. Dzięki zawartości kwasu foliowego zboża przyczyniają się do intensywniejszej produkcji czerwonych krwinek. Są także niezbędnym produktem wspomagającym metabolizm człowieka. Obniżają ryzyko związane z powstawaniem chorób układu nerwowego, zapobiegają wadom płodu w trakcie ciąży, wspomagają pracę układu immunologicznego. Zdrowe produkty zbożowe to takie, które nie posiadają zbędnych dodatków i polepszaczy smaku w postaci dużych ilości cukru. Z tego też względu naturalne przekąski zbożowe stanowią zdrową alternatywę dla tuczących, wysokotłuszczowych batonów. Znakomicie nadają się jako drugie śniadanie, przysmak po treningu czy dodatek do kawy. Pełniej sycą, dostarczają wielu cennych makroelementów. Przykładem takiego produktu może być baton zbożowy od Freeyu, który nie posiada dodatku syropu glukozowego.