Dlaczego warto włączyć soczewicę do swojej diety?

zdrowie, soczewica, lentil

Soczewica przebojem wdarła się na talerze wielu Polaków. Czerwone, zielone i pomarańczowe ziarenka w zaskakujący sposób wpływają na ludzki organizm. Nic zatem dziwnego, że coraz chętniej sięgamy także po zdrowe przekąski zrobione z tego pysznego strączka. Podpowiadamy, dlaczego soczewica powinna się znaleźć również w Twoim codziennym menu.

Dlaczego warto włączyć soczewicę do swojej diety?

Roślina o wyjątkowych walorach

Soczewica jadalna jest popularną rośliną strączkową pochodzącą z rodziny bobowatych. Znano ją prawdopodobnie już ponad 10 tys. lat temu, a zatem jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Występuje w kilka odmianach, które różnią się od siebie kolorem, wielkością i teksturą ziaren, a także smakiem i aromatem. Najbardziej popularna jest soczewica czerwona, żółta i zielona.

Soczewica a zdrowie

Swoje właściwości odżywcze soczewica zawdzięcza dużej ilości witamin, w tym B1, B2, B5, B6, B9 (kwasu foliowego), PP i K1, a także składników mineralnych takich jak magnez, fosfor, żelazo, potas, miedź, cynk i mangan. Tym samym doskonale sprawdza się jako uzupełnienie diety w anemii. Ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, powinny ją również spożywać kobiety w ciąży oraz planujące macierzyństwo.

Ten pyszny strączek dzięki niskiej zawartości sodu i dużej ilości potasu pomaga regulować ciśnienie, a także obniża ryzyko udaru i wystąpienia chorób układu krążenia. Ponieważ dostarcza do organizmu spore ilości magnezu, skutecznie zwalcza także objawy stresu, niweluje problemy ze snem i przeciwdziała bolesnym skurczom mięśniowym.

Swoje unikalne właściwości zdrowotne soczewica zawdzięcza również zawartości związków o nazwie taniny (garbniki), które poprzez spowalnianie podziału komórek rakowych, ograniczają ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów.

Soczewica jako alternatywa mięsa dla wegan i wegetarian

Soczewica to bogate źródło białka roślinnego. Jego przyswajalność wynosi aż 85%. Pod tym względem, soczewica ustępuje tylko soi (przyswajalność protein tej rośliny wynosi ok. 90%). Tym samym ten pyszny strączek to bardzo istotny składnik diety wegańskiej i wegetariańskiej. Warto przy tym pamiętać, że dania z soczewicy powinny zawierać również produkty zbożowe z pełnego przemiału, aby dostarczyć organizmowi pełen zestaw aminokwasów będących budulcem pełnowartościowego białka.

Soczewica - właściwości odchudzające

To nie koniec dobroczynnych właściwości, którymi zaskakuje soczewica. Witaminy w połączeniu z dużą zawartością błonnika pokarmowego powodują, że regularne spożywanie tego strączka znacznie poprawia perystaltykę jelit i skutecznie chroni przed przewlekłymi zaparciami. Soczewica reguluje tym samym pracę układu pokarmowego, a także poprawia przemianę materii.

Ile kalorii ma soczewica?

Osoby, które dbają o linię lub pragną schudnąć, mogą bez obaw sięgać po dania, w których znajduje się ten smaczny strączek.

Soczewica ma zaledwie 120 kcal w 100 g. Co więcej zawiera mało tłuszczu i niewielkie ilości cukrów prostych. Dania i przekąski z soczewicy są w dodatku bardzo sycące dlatego na długi czas zaspokajają głód. Ponadto indeks glikemiczny soczewicy czerwonej wynosi zaledwie 25, dzięki czemu spożywanie tego strączka nie powoduje skoków stężenia glukozy we krwi odpowiedzialnych za napady tzw. wilczego apetytu. Tak więc bez wątpienia to najlepsza rekomendacja dla osób zastanawiających się czy soczewica jest zdrowa i dobra na odchudzanie.

Soczewica i jej różne oblicza

Soczewicę można przygotowywać na wiele różnych sposobów. Warto wypróbować zawiesiste zupy, gęste sosy, sycące sałatki, a także aromatyczne roślinne kotlety. Sprawdzi się także na śniadanie w postaci pasty do kanapki lub jako składnik wegańskiej jajecznicy. Między posiłkami można natomiast sięgnąć po pyszne i zdrowe chrupiące przekąski z soczewicą, które nie tylko zaspokoją mały głód, ale także dostarczą do organizmu mnóstwo cennych składników odżywczych.