Przekąski wielozbożowe - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

zdrowie, przekąski, wielozbożowe

Słodkie lub słone przekąski uwielbia większość z nas. Niestety znaczna ilość produktów dostępnych w marketach zawiera w składzie substancje, które nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie, takie jak tłuszcz palmowy, duża ilość cukrów czy wzmacniacze smaku. Warto więc zaopatrzyć się w sprawdzone i wartościowe przekąski zbożowe, o odpowiednich właściwościach zdrowotnych i odżywczych. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Najważniejszym elementem przekąsek wielozbożowych jest odpowiednia kompozycja ich składników. Warto wybierać między innymi batony z dużą zawartością zbóż, ziaren, suszonych owoców czy orzechów. Dzięki nim batony są bogate w różne mikroelementy, nasycone tłuszcze i witaminy.

Przekąski wielozbożowe - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne zbóż i produktów zbożowych

Zboża i produkty zbożowe są wysoko cenione przez ludzi na całym świecie. Do produktów zbożowych zalicza się między innymi pieczywo, mąkę, kaszę, ryż, makarony, płatki i otręby. Najlepiej wybierać niskoprzetworzone produkty zbożowe, które mają dużo witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. U osób, które regularnie spożywają produkty pełnoziarniste występuje niższe ryzyko rozwinięcia się niektórych chorób przewlekłych - m.in. mniejsze prawdopodobieństwo choroby wieńcowej serca.

Zboża i produkty je zawierające, obok wysokiej wartości odżywczej, mają też działanie oczyszczające organizm, dzięki zawartości dużej ilości węglowodanów, krzemu, witamin z grupy B oraz wapnia. Duża wartość odżywcza produktów zbożowych oraz wartość energetyczna zbóż pozwala na dostarczenie wielu składników i mikroelementów, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Błonnik w zbożowych batonach musli

Błonnik to składnik pokarmowy, który dostarcza organizmowi energii. Składnik ten pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Dodatkowo błonnik może obniżać ryzyko wystąpienia chorób serca. Zauważono też jego pozytywny wpływ na prawidłową pracę jelit. Błonnik obniża tempo wchłaniania się glukozy, co jest pomocne w profilaktyce cukrzycy. Najzdrowsze dla organizmu się pełne ziarna zbóż, które zawierają duże ilości błonnika pokarmowego. Świadome spożywanie produktów zawierających błonnik pozwala uniknąć jego niedoborów, co może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia każdego z nas. Warto więc sięgać po produkty zawierające ten składnik. Dobrym wyborem będą batoniki musli FreeYu. Są one połączeniem zbóż, ziaren, witamin, owoców i błonnika właśnie. Batony te sprawdzą się idealnie jako śniadanie lub słodka przekąska wielozbożowa w ciągu dnia. Batony zbożowe Musli FreeYu nie mają w składzie oleju palmowego i syropu glukozowego. Dodatkowo produkty marki FreeYu mają dokładnie wyliczoną wartość odżywczą, która jest podana na opakowaniu. Zawsze warto mieć przy sobie baton zbożowy. Kalorie w nim zawarte dodadzą nam energii podczas pracy lub treningu.

Czy przekąski wielozbożowe są zdrowe?

Kolorowe opakowania przyciągają wzrok każdego. Jednak to, na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie batonów i innych przekąsek to lista składników i ich wartość odżywcza. Zamiast produktów, które mają w składzie głównie cukier i tłuszcz palmowy, warto sięgać po batony musli lub inne przekąski zbożowe. Oprócz dobrego smaku, dostarczają one do organizmu witaminy, węglowodany i błonnik. Dobrym wyborem będą batoniki wielozbożowe z dodatkiem suszonych owoców, warzyw, orzechów i innych bakalii. Jeśli nie do końca mamy ochotę na coś słodkiego, można pomyśleć o słonych przekąskach zbożowych o dobrym składzie jak te od FreeYu. Z powodzeniem zastąpią one niezdrowe chipsy i chrupki.

Podsumowując, wielozbożowe batony czy też słone przekąski mogą mieć w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na organizm każdego z nas. Należy jednak pamiętać, aby spożywać je mądrze i odpowiedzialnie, ponieważ każdy produkt spożywany w nadmiarze może mieć niekorzystne działanie. Batony jak i słone przekąski zbożowe nie powinny zastępować pełnowartościowych posiłków, a przed ich włączeniem do diety należy sprawdzić ich skład.